Рафтинг – це вид активного відпочинку і спорту, який представляє собою сплав по річці на надувних човнах (рафтах). Це розвага з кожним роком набирає популярність, адже туристи все частіше вибирають не пасивний відпочинок, а справжній драйв. Щоб вирушити в таку пригоду, не потрібно виїжджати за кордон, адже географія і природа нашої країни дуже різноманітні, і в більшості регіонів України є багато відповідних річок для сплавів.
Головна мета рафтингу – отримати адреналін від подолання перешкод, які зустрічаються в руслі річки. Це каміння, пороги (перепади рівня води), зливи (маленькі водоспади), вали (стоячі хвилі), притиски (струменя, що б’ють в берег на повороті), бочки, в яких виникає зворотна течія, і судно штовхає назад та ін.
Якщо ділянка, обрана для сплаву, має 1-ю категорію складності, до нього найчастіше допускаються навіть маленькі діти. Серед перешкод – невеликі вали і пороги, які дуже легко проходяться. Такі ділянки вибирають для сімейного відпочинку на воді та знайомства зі світом рафтингу.
Сплав по ділянках 2-ї категорії теж підходить для новачків – правда, до нього допускаються діти тільки з 6 років (іноді – з 12 років, якщо перешкод багато). Зустрічаються прямолінійні пороги з широкими проходами між камінням, іноді трапляються невисокі зливи.
Це середній рівень складності, який підходить досвідченим любителям і професіоналам. Якщо до 3-ої категорії відноситься тільки частина маршруту, а основна частина перешкод – 1-й і 2-ї категорій, то до участі можуть допускатися новачки. Обмеження за віком – від 16 або 18 років.
На таких ділянках можуть сплавлятися тільки досвідчені рафтери. На шляху зустрічаються потужні пороги, для проходження яких потрібна маневреність і злагоджена робота всієї команди веслярів. Найбезпечніше сплавлятися на рафтах, але любителі екстремальних відчуттів вибирають байдарки – менш стійкі, але більш повороткі човни.
До цієї категорії належать ділянки, проходження яких може завдати шкоди здоров’ю. Перед сплавом обов’язково провести розвідку перешкод, оскільки рівень води змінюється протягом сезону, через що на деяких ділянках можуть чекати непередбачені небезпеки. Ця категорія підходить для професійних бокорашів з великим досвідом. На маршруті зустрічаються дуже важко прохідні пороги, високі зливи, складні бочки і притиски.
Це гранично складна категорія, яка використовується для екстремальних спортивних сплавів. Багато з перешкод, яким присвоєно така складність, так і залишилися нескореними.
Завдяки конструкції рафтів, безпечно на них можна проходити пороги 2-3 категорії складності. Такий відпочинок підійде навіть сім’ям з дітьми. Більш високі категорії проходяться вже при наявності досвіду учасників і пов’язані з ризиками.