Люди люблять занурюватися в себе, на дно моря і в печери. Останній спосіб називається спелеотуризмом. Спелеотури вимагають витривалості і спритності. Підземні маршрути можуть бути простими і досить складними – туристам доводиться долати підземні річки, завали, колодязі, вузькі щілини та ін. Туристи спускаються під землю для того, щоб зануритися в таємниці світобудови. Виходить своєрідна подорож до центру планети.
Вважається, що в Росії кращі місця для спелеотуризму знаходяться на Поділлі. До найвідоміших печер відносяться Оптимістична, Млинки і Ключ.
Зазвичай тур складається з двох частин – наземної і підземної. Тривалість першої залежить від того, як далеко від стоянки знаходиться печера, від пори року і способу пересування. Складність другої частини визначається рельєфом, протяжністю і кліматичними умовами під землею.
Спелеотур – це не проста прогулянка, а захоплююча подорож по тих місцях, де рідко буває людина. Туристи ведуть спостереження, прокладають маршрути, роблять мітки. Печери вивчаються максимально докладно, складаються детальні карти, які допомагають іншим групам під час досліджень.
Перебування під землею – екстремальна ситуація. Навіть якщо маршрут вивірений від і до, якщо печера досліджена сотні разів, все одно існує нехай невеликий, але ризик для життя. Саме тому досвідчені туристи виробили головні правила.
Так, в печері не можна відриватися від групи. Під час проходу по лабіринту потрібно триматися якомога ближче один до одного. Краще заздалегідь встановити контрольні терміни і місця збору, куди можна відправитися в разі відриву від колег.
Під землею не можна розбирати завали. З незцементованими брилами потрібно бути гранично обережними – не можна зрушувати ті, що коливаються. Просування по печері вимагає постійної уваги. Якщо є небезпека навіть невеликого зриву, потрібно використовувати страховку. На стінах печери не можна залишати написи – вони можуть заплутати інших туристів.
Крім того, потрібно дотримуватися чистоти, все сміття потрібно забирати з собою. Якщо ви виявили археологічну знахідку або настінні написи, повідомте про це інструктора. Нарешті, під час спелеотурів не можна займатися самостійними дослідженнями. Залиште цю роботу фахівцям.