Бакота – прекрасне місце, якого немає на карті
Цей куточок раю на півдні Хмельницької області приваблює туристів мальовничим ландшафтом, цілющими джерелами, багатою історією і відчуттям спокою. Однак назви Бакота немає на карті України. Воно зникло в 1981 році разом з населеним пунктом, який був затоплений в зв’язку з будівництвом Дністровського гідровузла. Ось чому цю дивовижну місцевість називають українською Атлантидою.
Розкинулася Бакота в 55 км від Кам’янця-Подільського, районного центру Хмельницької області, на території Національного природного парку «Подільські Товтри». Слово «Бакота» в перекладі з давньоруської означає бажане, прекрасне місце.
Історія Бакоти
Прекрасне місце Бакота було щільно заселено ще в доісторичні часи. Археологи знаходили тут залишки язичницьких святилищ, капищ, житлових будинків, ремісничих майстерень, а також курганні жіночі поховання.
Перші згадки про Бакоту в Іпатіївському літописі відносяться до 1240 року. Затоплене село Бакота розташовувалося на місці столиці Дністровського Пониззя або «Русі Дольній». Так називалася в XIII-XIV століттях територія між Південним Бугом і Дністром. На ці землі в різний час претендували монголо-татари, литовці, поляки.
Клімат і природа Бакоти
Крім неймовірно красивих пейзажів, які відкриваються з пагорбів на річку Дністер, в цьому районі – унікальний мікроклімат. Середньорічна кількість тепла на 1 м кв тут дорівнює ялтинському. А скелі і ліси захищають узбережжя від північних повітряних потоків.
В Бакоті мешкає велика кількість тварин, занесених до Червоної книги, і росте безліч реліктових рослин.
Монастир в скелі
Від колишньої Бакоти тут залишився німий свідок – Біла Гора. А в ній – залишки Свято-Михайлівського скельно-печерного монастиря, вперше згаданого в літописі в 1362 року. Однак заснований він був набагато раніше, в кінці XI – початку XII ст. Вважається, що Свято-Михайлівський монастир створив Антоній Печерський, який пізніше заснував Києво-Печерську Лавру.
Келії висічені в обривистих скелях на висоті 70 м. Сьогодні там збереглися три печери, розміщені в два яруси ніші і 19 гробниць, вирубаних в підлозі. Більшу частину монастиря зруйнували монголо-татари.
В одному з літописів описується трагедія, що розігралася тут. Коли монголо-татари захопили місто, монахи і частина жителів міста сховалися в лабіринті печер монастиря, щоб їх не змусили відректися від віри. У відповідь загарбники засипали вихід камінням і поховали населення в їх притулку. Крім того, монголи зруйнували Бакотський замок.
Біля монастиря знаходиться три джерела чистої і смачної води, температура якої навіть влітку не піднімається вище 8-12 ⁰С. Вважається, що з її допомогою можна зцілитися від багатьох хвороб.
Як доїхати до Бакоти
Мальовнича природа, види на затоку і особлива атмосфера Бакоти привертає як любителів масових історичних реконструкцій, так і цінителів тиші і самоти. Як вони туди добираються?
Наприклад, поїздом. З Києва можна доїхати «Подільським експресом» до Кам’янця-Подільського. А там сісти на маршрутку до Старої Ушиці. Після чого подолати два кілометри по пересіченій місцевості.
Але можна і не піддавати себе таким випробуванням, замовивши в Кам’янці-Подільському екскурсійний трансфер.
Найбільш оптимальний варіант – доїхати до Бакоти на автомобілі. Але треба врахувати, що дорога навколо затоки болотиста.
Бувалі туристи радять гарненько запастися провізією, засобом від укусів комарів і теплим одягом. Інфраструктура в Бакоті поки ще тільки розвивається.
Екскурсійні тури на Поділля:
КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ КРУЇЗ + БАКОТА
Дати виїздів: 31.08 / 07.09 / 14.09 / 21.09 / 28.09 / 05.10 / 12.10 / 19.10 / 26.10 / 02.11 / 09.11 / 16.11 / 23.11 / 30.11
Тур вихідного дня в Кам’янець і Бакоту зі Львова
Ціна: 1595 грн
КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ, ЧЕРНІВЦІ + БАКОТА
Дати виїздів: 30.08 / 06.09 / 13.09 / 20.09 / 27.09 / 11.10 / 25.10 / 08.11 / 22.11
Тур в Кам’янець-Подільський, Чернівці і Бакоту на 3 дні
Ціна: 2395 грн