Гарнізонний храм Святих Верховних Апостолів Петра і Павла, більш відомий як костел єзуїтів, вражає і викликає захват з першого погляду. Його будівництво почалося ще в 1610 році, проте через брак коштів було призупинено. У 1618-1621 рр. роботи відновили під керівництвом італійського архітектора Джакомо Бріано, і лише в 1630 році храм освятили. Проект костелу був створений за зразком римського Ель Джезу в стилі бароко.

Що подивитись

Нині ця святиня є найбільшим культовою спорудою в місті. Фасад вражає своєю стриманістю і величчю одночасно. Але особливої уваги заслуговує внутрішнє оздоблення, адже для оформлення костелу ієзуїтська громада запрошувала видатних майстрів. Розкішне різьблення, шикарні розписні стіни, вкриті позолотою, величні органи і чудові скульптури – вся ця краса створена в одному храмі.

Головним надбанням є розп’яття Христа, виконане Яном Пфістером, по праву вважається цінним витвором мистецтва. Не меншу цінність має головний вівтар, створений Себастьяном Фесингером.

Цікаво, що в 1702 році в храмі звели найвищу вежу-дзвіницю в місті (майже 100 м), а в 1754 на ній було встановлено годинник. Однак її розібрали після падіння вежі Міської ратуші в 1828 році. За свою довгу історію храм був неодноразово пошкоджений і кожного разу його відновлювали за кошти меценатів та фундаторів ієзуїтської колегії, чиї надгробки встановили в храмі ще в 20-30-рр. 18 століття.

У повоєнний час єзуїти були змушені покинути костел на довгі 65 років, забравши з собою лише найцінніші речі. У 70-і роки минулого століття будівлю храму використовували як книгосховище. Лише в 1990-х була проведена часткова реставрація, а в 2010 році храм передали у власність Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ.

Підземелля костелу Єзуїтів

Костел Єзуїтів – це центр одного з найзагадковіших католицьких чернечих орденів, мав незвичайну владу і вплив, був відкритий для відвідування зовсім недавно. Його підземелля сповнені загадок, як і сам орден. У підземеллях Єзуїтського костелу (криптах) відбувалося зовсім моторошне: колись тут ховали людей в надії на те, що ті, хто знайшов там спокій, першими стануть на Страшному Суді. Все це призвело до епідемій, і всі поховання, що знаходилися в межах міста, були вивезені за його межі. Але в крипті Єзуїтського костелу залишився саркофаг, що належав одному з львівських архієпископів. Сьогодні там можна побачити фрески середини XVIII століття і вузький коридорчик, призначення якого досі невідомо.

підземелля домініканського собору, Львів

Екскурсія «ПІДЗЕМЕЛЛЯ СТАРОДАВНЬОГО ЛЬВОВА»

Екскурсія підземеллями Домініканського монастиря, аптеки-музею “Під Чорним орлом” та костелу Єзуїтів.
Дати проведення: щоденно