Манявський скит
У сімнадцятому столітті крихітний скит у Карпатських горах був найзахіднішим оплотом православ’я в Україні. Він і досі зберігає славу «Українського Афону». У незапам’ятні часи називали місцеву річку Манявкою, що по-старослов’янськи означає «маленька». Можливо, в порівнянні з іншими вона не така вже й велика, зате Манявка подарувала своє ім’я великому карпатському селу і знаменитому монастирю, який тривалий час зберігав підвалини православ’я на землях Західної України.
Манявський монастир – легенди та факти
Згідно з легендою, Манявський скит заснували ченці, які втекли з Києво-Печерської лаври, розореної ханом Батиєм. Але через півтора-сто років татари дісталися й сюди. Тиха обитель була спалена вщент. І відродилася лише через двісті років. Легенди закінчуються і з’являються факти: 1608 року сюди прийшов монах Іов Княгиницький. Колишній шляхтич, випускник Острозької академії, який дванадцять років прожив на горі Афон, відмовився від княжого запрошення в Острог, обравши шлях самотності.
Кажуть, спочатку він жив у печері, яку пізніше назвали гротом Блаженства, і власноруч побудував першу дерев’яну церкву. Незабаром до нього приєдналося кілька учнів. Достовірно відомо, що заснований 1611 року скит швидко набув популярності. 1621 року його зміцнили, обнесли фортечною стіною з оборонними вежами. Обителі сприяли Потоцькі, гроші на її будівництво жертвували С. Морозенко, Б. Хмельницький і навіть польські королі. Будучи найзахіднішим оплотом православ’я, у XVII столітті монастир отримав верховенство над безліччю православних обителів Польщі, Молдови та Румунії. У 1724 році, після тривалої облоги татари спалили обитель. Скит відродився, але у 1785 році був закритий австрійською владою.Манявський скит сьогодні
До 1970 року найвищий гірський монастир у країні тихо руйнувався. У 1980-ті його вирішили перетворити на музей та відреставрували. Проте музею не сталося, у 1993 році обитель повернули до церкви. Сьогодні Манявський скит – чинний монастир. До речі, саме тут зберігається чудотворна ікона Богоматері Одигітрії, яка пройшла тривалий шлях з Афона. А високі стіни та рови бережуть тишу цього крихітного куточка, зберігаючи її для нас із вами, для наших дітей, онуків та правнуків…
Манявський скит карта
манява 0/ манявський скит 0/ манявський монастир 0/ манявський скит фото 0/ манявський скит карта 0/ манява івано франківська область 0/ манявський скит як дістатися 0/ 02.22