Печери Подільського краю – це, по суті унікальне природне утворення в Європі. Відомих і відкритих печер в цьому краї кілька десятків. Однак за приблизними оцінками фахівців, в чотири рази більша кількість печер чекає свого відкриття.
Печера Вертеба – єдина в Україні печера-музей, всередині якої знаходяться предмети, знайдені в ході археологічних розкопок стародавньої трипільської культури, представники якої використовували печеру в якості культового, і частково, побутового місця.
Печеру «Вертеба», яка відіграла надзвичайно важливу роль у відновленні стародавньої історії світу ще називають «Подільською Помпеєю». Печера є не тільки берегинею безцінних артефактів, вік яких перевищує тисячі років, але і вважається однією з найбільших печер Європи. Загальна протяжність підземних ходів і залів становить понад 9 кілометрів. Походження назви «Вертеба» від прадавнього «вертеп», яке слов’яни тлумачили як «печера». Знаходиться печера Вертеба недалеко від села Більче-Золоте, Борщівського району. Печеру відкрив власник місцевих земель Адам Потоцький в 1823 році. Відразу біля її входу він знайшов величезну кількість керамічних виробів, які помилково віднесли до предметів римської культури. Насправді це було відкриття, ще невідомої на той час, трипільської цивілізації.
Під час розкопок 19-20 століть тут були знайдені керамічний посуд, кам’яний інвентар, предмети побуту, а також елементи древніх обрядів (кістки, амулети, статуетки, обереги), що черговий раз підтверджує активне використання підземелля древніми народами. Частина з них були відтворені у вигляді точних копій і встановлені прямо в залах сучасного музею-печери. Також в підземеллях знаходиться і оригінальний посуд, частини ваз, глечиків та інших елементів побуту народу.
В даний момент дослідження печери триває і проводиться працівниками Борщівського історичного музею, які залучають до своєї роботи вчених з Європи, Америки та Японії. За словами дослідників, в Вертебі було знайдено кілька загадкових жрецьких амулетів у вигляді голови бика, кілька біноклевидних чаш, і т.д. Музей-печера залишає незвичайні відчуття, і дає особливий внутрішній стан. З перших хвилин потрапляєш у світ древньої цивілізації і супроводжуючих її грандіозних природних явищ. Також, чудовий інтер’єр печерних сталактитів створює приголомшливий супер-ефект переміщення в часі на десятки і сотні тисяч років тому.