Місто Збараж на Тернопільщині – ще одне місце з багатою історією, якими може похвалитися Україна. Тут знаходиться безліч пам’яток, які припадуть до смаку всім цінителям старовинної архітектури. Збараж – місто, пам’ятки якого входять в знамениту “Золоту підкову Львівщини”. Це не дивно – історія Збаража налічує багато сотень років, тому всі його будови придбали національну значимість.

Історія міста Збараж

Збараж – районний центр в Тернопільській області. Згідно з легендою, в Збаражі збиралися хоробрі загони добровольців для захисту рідного краю. Саме тому містечко стали називати Збаражем (Збиражем, Сбиражем, Збарашем). Перша згадка про місто припадає на початок 13 століття. Збараж довгий час служив оборонним містом – тут знаходилося безліч фортець, а навколо міста була зведена стіна. В кінці 15 століття Збаразька фортеця була зруйнована, але поступово її відбудували. За весь час свого існування Збараж витерпів величезну кількість ворожих набігів. Відвага місцевих жителів і велич міста були неодноразово оспівані в літературних творах – наприклад, у відомій сазі Сенкевича “Вогнем і мечем”. У тридцятих роках 20 століття Збаражу було надано статус міста.

Збаразький замок протягом століть служив твердинею, що захищає населення від татарських набігів. У 1474 році Збаразька фортеця впала під натиском татарської орди хана Айдора. Пізніше фортеця була відбудована, але, знову ставши ареною битв з татарами, в кінці XVI століття була знищена остаточно.

Новий Збараж виник на схід від зруйнованої фортеці. Нова фортеця з замком були побудовані на початку XVII століття на замовлення відомого князя Яреми Вишневецького. Нова Збаразька фортеця – видатна фортифікаційна споруда, побудована італійськими архітекторами Вінченцо Сканоцці, дель Аква і голландським інженером ван Пеєном за новітніми для того часу технологіями.

1649 рік прославив Збаразький замок на століття. Саме під Збаражем відбувалися важливі події визвольної війни козаків проти Речі Посполитої. Польські війська, відступаючи перед загонами Богдана Хмельницького, вирішили зміцнитися в Збаражі і звідси вести оборонні дії. Багатотижнева облога Збаража була перервана втручанням союзника Хмельницького – кримського хана Іслам-Гірея III, який пригрозив, що перейде на бік короля Речі Посполитої, якщо військові дії не будуть зупинені. Гетьман був змушений підписати невигідну для себе Зборівську угоду. Після цього Збараж і замок були звільнені.

У битві під Збаражем були поранені Іван Богун, Данило Нечай, вбиті полковники Бурляй і Морозенко, оспіваний у відомій народній пісні. Скульптурні статуї цих героїв, а також бюст самого Богдана Хмельницького виставлені як експонати в холі центрального будівлі Збаразької фортеці.

Чим зайнятися в Збаражі

Перш за все Збараж відомий своїми архітектурними будівлями. Найвідоміша з них – Збаразький замок. Він неодноразово піддавався нападам, але був відреставрований і добре зберігся до наших днів. Зараз на території замку відкрито безліч різних виставок (археологічна, збройова і тп.); сам же замок належить Національному заповіднику “Замки Тернопілля”. Справжньою гордістю Збаразької фортеці є підземні галереї, якими, згідно з козацькими літописами, тікав від козаків Максима Кривоноса сам Ярема Вишневецький. Для тих, хто хоче подовше помилуватися замком, тут побудований готель, а також можна знайти ресторан.

Ще одна популярна пам’ятка – Бернардинський монастир, який все ще діє: в ньому проводяться богослужіння, він регулярно реставрується. Всередині будівлі можна знайти зразки старовинних фресок і скульптур. Серед інших історичних будівель Збаража – Успенська і Преображенська церкви, Водяний млин.

Збараж, як і більшість інших населених пунктів Тернопільщини – невід’ємний елемент туристичної карти України. Туристичні поїздки в Збараж сьогодні користуються значною популярністю серед любителів туризму з України та іноземних гостей.


Екскурсійні тури на Поділля:

Posts not found