Замок розташований на високому пагорбі, в народі це місце називають Замковою горою, в низині якої протікає річка Гнізда. З усіх боків Збаразький замок оточують високі вали, оточені глибокими ровами.
До наших часів зберігся рів навколо фортеці, через який лежить кам’яний міст. Перейшовши через нього, ми побачимо виїзну вежу. Висота старих стін оборонної споруди становила 12 метрів, а товщина разом із земляними валами 23 метра. На озброєнні фортеці стояло близько 50-ти гармат. Замок мав найпотужнішу оборону, прорватися крізь яку було досить складно.
На території розташований палац в стилі ренесансу і каземати, огороджуючі фортецю на відстані 10 метрів. А також колодязь глибиною 70 метрів. За переказами з Збаразької фортеці в монастир Бернардинів, який знаходиться в Збаражі веде підземний тунель.
Поруч з фортецею розкинувся красивий доглянутий парк. Він прикрашений романтичними скульптурами, а якщо пройти трохи далі на оглядовий майданчик, можна побачити весь Збараж як на долоні.
Історія Збаразького замку
За часів середньовіччя в Збаражі існувало оборонне поселення, але після розгрому монголо-татарами, вона впала. Місто і землі були захищеними. 1626 року за будівництво замку наполегливо взялися брати Збаразькі Юрій (Єжи) і Христофор (Кшиштоф). Вони планують зробити найпотужнішу оборонну споруду. Для цього брати звертаються за допомогою до венеціанського архітектора Вінченцо Скамоцці, але він надавав значення в більшій мірі, архітектурі і зовнішньому вигляду будівель, а не його оборонної здатності. Тому Збаразькі знаходять більш досвідченого в цій справі фламандського архітектора. Ним стає Генріх Ван Пеєн.
Не дивлячись, на зусилля і старання братів їм не судилося побачити повністю добудовану фортецю. Спочатку помирає Христофор, а за ним і Юрій. Замок так і не став їх сімейною реліквією, як замислювалося спочатку. Продовжувати рід Збаразьких було нікому, тому в 1636 році замок переходить в руки сім’ї Вишнівецьких і незабаром стає їхньою резиденцією. Князі продовжують зміцнювати стіни фортеці. Після смерті Януша Вишневецького Збаразький замок переходить у спадок маленькому Дмитру, опікуном якого стає Ярема Вишнивецький. З історії ми знаємо про нього як про ярого противника Богдана Хмельницького і козацтва, він намагався всіма силами протистояв їм.
Подія, яка відіграло важливу роль для Збаразького замку, і яка зробила його популярним
У 1649 році війська Богдана Хмельницького спільно з кримським ханом Іслам-Гіреєм III беруть в облогу Збаразьку фортецю разом з поляками, які в той час там перебували. На допомогу обложеним, виступив король Речі Посполитої Ян II Казимир зі своїм 30-ти тисячним військом. Богдан Хмельницький не довго думаючи йде назустріч королівському війську, але застосовує особливу тактику. Облогу, з фортеці не знімаючи, направляється на ворога з основними силами. Зустрічаються війська недалеко від Збаража в Зборові. Польські сили були розбиті гетьманом, але кримський хан зраджує козаків і переходить на сторону ворога. Не в силах протистоять, Хмельницький підписує Зборівський договір. За умовами цієї мирної угоди Польща визнає існування козацької України, в замін збереження кріпацтва на землях польської корони (до них увійшли в той час Волинське і Подільське воєводства).
Ці події були описані в романі Генріка Санкевича «Вогнем і мечем». А в 1999 році польський режисер Єжи Гофман екранізував роман в однойменному фільмі. У цій битві був важко поранений козацький полковник Іван Богун, якому у фільмі відведена не остання роль.
Після Зборівської битви Збаразький замок залишається у володінні поляків. Після смерті останнього з роду Вишнівецьких фортеця стає власністю Київського воєводи Юзефа Потоцького.
Великий занепад замку настає у 1840 році, коли на його території споруджують цукровий завод. Але після того як власником фортеці стає Тодеуш Нємєнтовський її знову відновлюють. У роки Першої світової, замок захоплюють російські війська, вони підривають всі каземати, а укріплення розтягують місцеві жителі для будови своїх будинків.
Почали реконструювати Збаразький замок в 1935 році, і до цих пір продовжують.
Експозиції замку
У приміщеннях Збаразького замку можна споглядати більше 11-ти тисяч експонатів. Кілька експозицій присвячені становленню фортеці і її історії, тут зібрані археологічні матеріали з давніх часів і до нашого часу.
Посеред одного з залів можна подивитися макет замку з його фортифікаціями. Цікаво подивитися на старовинні ікони, колекції монет, предмети побуту та вжитку, вишитий одяг і багато іншого. На стінах можна побачити портрети колишніх господарів фортеці. Дуже подобається туристам колекція різьбяра по дереву Володимира Лупійчука і художника-експозиціонера Михайла Аськовича.
Вражає і в той же час лякає камера тортур. Не очікуєш там побачити настільки жорстокі і збочені предмети знущань і тортур. Біля кожного експонату тортур встановлена табличка з назвою, і як вона застосовувалася. Жах! По темним вологим камерам потрібно ходиди з особливою пильністю. І тоді десь всередині відчуєш трепет про те, що відбувалося тут раніше.
Зайшовши в колишні каземати, ви побачите виставку старовинної зброї та обмундирування. Там є величезні мечі, сокири, пістолі та інше.