Олеський замок – один з трьох знаменитих замків “Золотої підкови Львівщини”. Цей унікальний острівець культури принесе справжнє задоволення всім мандрівникам – любителям старовини та історії.

Олеський замок – історія.

Вперше Олеський замок згадується в письмових джерелах, датованих 1327 роком. Розташований на кордоні тодішньої Литви і Польщі, він є постійним об’єктом розбрату між двома країнами і не раз переходив з рук в руки. Відомо, що у 1340 р замком володів литовський князь Любарт, а вже в 1366 році він вже належав польському королю Казимиру Великому. Потім в боротьбу за Олеський замок вступають угорські феодали. Польський і угорський король Людовик зробили його своїм володінням і центром староства. У 1832 році замок знову переходить в руки короля Любарта.

У XV-XVII століттях Олеський замок не раз ставав жертвою руйнівних набігів татар, але з другої половини XV століття він перестав бути фортецею і перетворився в красиву і багату резиденцію магнатських родів: Даниловичів, згодом Собєських, Жевуських.

В результаті декількох шлюбних союзів між багатими і впливовими родинами Олеський замок 1603 р з усіма навколишніми землями і околицями переходить в руки великого російського магната Івана Даниловича. Одружившись на Катерині Красицькій, він облаштовує сімейне гніздечко і починає перебудову замку. Влаштувавши своє особисте життя, Данилович намагається вдало видати заміж і своїх дочок.

Містика і таємниці Олеського замку

Існує красива романтична легенда про трагічну любов двох молодих людей. В одну з дочок Даниловича – Марціану – без розуму закохався Адам Жолкевіч – знатний юнак відомої і впливової сім’ї польських магнатів. Марціана відповіла взаємністю, але її батько не дав згоди на весілля. Нещасний юнак покінчив життя самогубством в одній з кімнат другого поверху. Марціана, не переживши смерть улюбленого, теж наклала на себе руки.

Тепер їх невгамовні душі блукають по замку, шукають один одного. Зрідка сторожа бачать фігуру дівчини в білому з свічником в руці, іноді чують чиїсь кроки на другому поверсі або легке постукування. Хранителі замку говорять про зірвані якимось чином зсередини пломби при опечатаних і закритих на замки зовнішніх дверях. Який замок без містики і таємниць?

Але є у замку події, якими він пишатися. У другої дочки Даниловича народжується син, названий ім’ям діда, – майбутній переможець турків під Віднем польський король Ян III Cобеський.

Згідно з легендою про народження одного з найвидатніших польських королів і полководців, дитя народилося під час грози, і в той момент, коли повитуха поклала дитину на мармуровий стіл, вдарив сильний грім, і стіл розколовся навпіл.

Після цього відразу ж з’явилося пророцтво про те, що новонароджений буде незвичайною людиною. Коли Ян Собеський став королем, він не забув рідну домівку і доклав багато зусиль до його благоустрою. Був розбитий гарний парк, будувались господарські приміщення, ремонтувався сам замок.

Занепад

У 1725 р один з синів Собеського, Костянтин, продав село з замком сім’ї з роду Жевуських. Цей рід привів замок в запустіння. Кращі речі були перевезені в Підгір’я.

Незважаючи на величезні прибутки, Жевуські потрапили в борги, і їхні маєтки пішли з молотка. Це був час повільного, але постійного руйнування будівлі. Якщо ще в самому кінці XVIII століття – на початку XIX століття були проведені значні роботи по реконструкції, то з середини XIX століття замком ніхто не займався.

Нищівним для могутньої споруди був землетрус 23 січня 1838 р. Не менше пошкодили його і самі власники. Якось випадково в одній з кімнат було знайдено замурований скарб. З тих пір почалися гарячкові пошуки інших коштовностей: розбиралися стіни з розписами, руйнувалися каміни, знімалися підлоги. В кінці XIX століття Олеський замок перетворився на руїни.

Замок потрібно було рятувати, до того ж після землетрусу в 1838 р в ньому з’явилися тріщини. За це взялися князі Сантушко і Чарторийський. Викупивши замок, в 1891 році вони почали реставраційні роботи. Але знову зовнішні обставини – Перша світова війна – зробили їх працю марною. Лише в 1933 році згадали про замок і почали реставраційні роботи, що тривали через брак коштів аж до Другої світової війни. У 1941 р в замку і монастирі був влаштований табір для полонених. Що не зашкодили люди, пошкодив вогонь. Так, в 1951 р блискавка влучила в замок, і він спалахнув. Дуже багато експонатів і архітектурних цінностей згоріли у вогні, замок повільно помирав.

Відновлення

За відновлення і реставрацію Олеського замку взявся заслужений архітектор України Андрій Шуляр.

Реставраційні роботи почалися в 1961 році, а експозиції музею були створені в 1972-1975 роках. Замок отримав вид, який він мав у XVII столітті. Зараз це одна з яскравих пам’яток України.

Олеський замок використовувався як майданчик при зйомці декількох фільмів. Кіностудія імені О. Довженка знімала в ньому епізоди до фільмів “Овід” (реж. М. Міщенко), “На крутизні” (1985), “Козаки йдуть” (1991), “Час збирати каміння” (1995). Кіностудія “Белорусьфільм” знімала в замку сцени для фільмів “Пастух Янко”, “Дике полювання короля Стаха” і “Королева Бона”, а Одеська кіностудія – епізоди до “Д’Артаньну і трьох мушкетерів”. В Олеському замку знято фінальний епізод польського фільму “Вогнем і мечем”.

Олеський музей має найбільшу в Європі колекцію дерев’яної скульптури XIV – XIX століть. Основу колекції складають роботи оригінальної львівської школи скульптури XVIII століття. У цей час у Львові працювало близько сімдесяти майстрів, серед яких найвідомішими є Іоанн Георгій Пінзель, Томаш Гуттер, Конрад Кутенрайтер, Юрій Маркват, Себастіан Фесінгер.

Як дістатися?

Олеський замок розташований в селищі Олесько, через який проходить міжнародна траса Київ – західний кордон України. Дістатися можна маршрутними таксі Львів-Броди, які регулярно відправляються від автостанції №2 міста Львова (вул. Богдана Хмельницького, 225). Від зупинки до замку 5 хвилин пішки.

Тури Львівщиною:


Тустань Урич зимою

ТУСТАНЬ І ВОДОСПАД КАМ’ЯНКА на 1 день

Дати виїздів: щодня

Світ кам’яних фортець, старовинних легенд та дивовижної карпатської природи

500 грн/ос

зимова поїздка в Карпати на 1 день зі Львова

КАРПАТИ НА 1 ДЕНЬ + СПА

Дати виїздів: 12.11 / 26.11 / 10.12 / 24.12 / 07.01

Тустань, Волосянка та СПА за 1 день
Карпатські новинки за 5 днів – зимовий тур Карпатами зі Львова

Карпатські новинки за 5 днів (зимовий)

Дати виїздів: 13.12 / 03.01 / 17.01 / 07.02 / 28.03
Ціна туру: 2895 грн

Славське спа центр чани

МЕТЕЛИКОВИЙ РАЙ І КАРПАТСЬКІ ЧАНИ

Виїзд: 09.12 / 13.01 / 10.02

Тур по Карпатах зі Львова

Ціна495 грн