Церкву Собору Пресвятої Богородиці в селі Матків Турківського району Львівської області було зведено в 1838 році. В стилі бойківської школи народної архітектури майстрами Іваном Мельникович та Василем Івановичем. Ця унікальна дерев’яна сакральна будівля знаходиться на невисокому пагорбі в центральній частині села, недалеко від автомобільної дороги. Село Матків розташоване в Карпатах (точніше – Сколівських Бескидах), в найпівденнішій частині області, на березі річки Стрий.

Будівля в архітектурному вирішенні – триярусна, тризрубна, квадратні зруби розміщені по осі схід-захід, по периметру спорудження опоясане навісом. У своєму плані складається з трьох квадратних зрубів – більшого – центрального і двох менших – бічних. По обидва боки вівтаря примикають невеликі прямокутні ризниці. Основні обсяги завершуються восьмисторонніми верхівками, над навою – з п’ятьма заломами над бабинцем і вівтарем – з чотирма, які увінчуються шлемовидними куполами з верхівками і хрестами. Для внутрішнього простору всіх зрубів характерне висотне розкриття. В інтер’єрі храму центральний зруб з’єднується з бабинцем за допомогою досить високою арки. Уздовж стін бабинця розташовані хори у вигляді широкої галереї, які виходять в центральний зруб.

У 1928 р до храму добудували захристію, в 1939 р в святині проводилися відновлювально-реставраційні роботи. Після закінчення Другої світової війни і до 1989 р храм був закритий, а після відкриття для Богослужінь – заново освячений на честь св. Дмитра.

На північний захід від храму знаходиться дерев’яна триярусна, квадратна в плані дзвіниця, яку накриває шатровий дах з галереєю під нею, з балконом на другому ярусі. Ця дзвіниця була споруджена на початку вересня 1924 р майстром Михайлом Веклич по протекції батька богослова Володимира Куновського, про що свідчив напис на одвірку східних дверей, яка до сьогодні не збереглася.

Ця дерев’яна церква належить до видатних пам’яток бойківської архітектури і монументального мистецтва. У 2013 р на 37-й сесії Комітету Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО, яка проходила в Камбоджі, цей храм разом з іншими сімома дерев’яними церквами України карпатського регіону були внесені в список світової спадщини ЮНЕСКО. На Львівщині в цей список увійшли 4 храми, це також церкви в Жовкві, Потеличі та Дрогобичі. А зовсім недалеко звідси, за перевалом на Закарпатті, розташований ще один шедевр бойківського стилю – церква св. Михаїла в селі Ужок.
Церква Собору Пресвятої Богородиці (нині церква св. Димитрія) в Маткові є діючим храмом, відноситься до єпархії УГКЦ, належить до пам’яток архітектури національного значення і включена в список світової спадщини ЮНЕСКО.

Тури Львівщиною:


Тустань (с. Урич), Сколівський р-н, Львівщина

ТУСТАНЬ І ВОДОСПАД КАМ’ЯНКА на 1 день

Дати виїздів: щодня

Світ кам’яних фортець, старовинних легенд та дивовижної карпатської природи

600 грн/ос

СПА в Трускавці

SPA-тур у Карпати + Шампі Ленд

Дати виїздів: 26.10 / 16.11

СПА-тур в Карпати на 1 день

Ціна: 495 грн