За 70 км від Львова знаходиться маленьке затишне містечко Золочів, оповите стародавніми легендами і таємницями. Історія цього місця, часом жорстока і трагічна, рясніє чималою кількістю цікавих місць і пам’яток. Однією з них є Золочівський замок, який входить до туристичного маршруту «Золота підкова Львівщини». Серед трьох замків, що входять в маршрут, Золочівський найскромніший, але не менш значимий і цікавий. Простота і непоказність замку, які видаються на перший погляд, зникають при першому ж його відвідуванні. Кожен камінь, кожна п’ядь землі Золочівського замку нагадує про давній і потужний форпост на шляху до Львова.
Золочівський замок є архітектурним пам’ятником XVII ст., що має важливе історичне значення. Вдале географічне розташування міста дозволяло контролювати дороги, які перетиналися в Золочеві і вели до Львова. У той час Золочівська фортеця відбивала нашестя татар і турків і передавала інформацію про пересування ворога далі до Львова. На цьому грунтується одна з версій на назві міста: Злочев по-польськи – «зло чув».
Побудована в середньовіччі, Золочівська фортеця не раз руйнувалася під час ворожих набігів і відроджувалася знову. І тільки з приходом до влади багатої дворянської сім’ї Собєських, з ініціативи голови сім’ї Марека Собеського, дерев’яна фортеця була зруйнована і почалося тривале будівництво потужної кам’яної фортеці. Після смерті Марка Собеського його син Якуб, що прославився як відважний лицар і добрий господар, продовжив справу батька. Для побудови замку Собєські запрошували кращих архітекторів, які гармонійно поєднали в замку різні стилі – від пізньої готики і ренесансу до елементів класицизму.
Фортеця була надійною і неприступною, 1675 року спадкоємцем Якуба – Яном Собеським – була відбита атака татарського війська під проводом Аджи-Гірея. Це була блискуча перемога. Згодом Ян Собеський став королем Польщі і зробив фортецю королівською резиденцією. Усередині грізної фортифікаційної споруди знаходиться красивий двоповерховий палац, який має пічне і камінне опалення, каналізацію, що було прогресивним на той час рішенням. З цим місцем пов’язана романтична історія кохання молодого короля Яна Собеського, зачарованого 15-річною француженкою Марією Казимирою д’Аркуні. Вони прожили разом тридцять років, народили 13 дітей. Однак польська знать не любила іноземку, за спинами короля ходили плітки, що Марія керує ним. І Золочівський замок став тим місцем, де королева усамітнювалася і відпочивала від злих язиків. Саме для своєї коханої дружини Ян III побудував палац в китайському стилі. На території замку розбитий дивовижний сад в стилі пізнього ренесансу.
Є в історії замку і сумні сторінки. Після 1737 року замок знову став переходити з рук в руки різних господарів. Деякі з них, не піклуючись про військове призначення фортеці, доводили до поступового занепаду замок і саму оборонну споруду.
Багато страждань і катувань побачили стіни древнього замку. Під час угорського панування тут були суд і в’язниця, під час війни – база німецьких фашистів. В’язницею Золочівський замок залишився і за радянської влади. Тільки з 1953 року через брак приміщень замок став приміщенням для ПТУ. Так і залишався Золочівський замок навчальним закладом, якби у другій половині 80-х років його не передали у відомство Львівської галереї мистецтв. Тільки через три роки в ньому почалися реставраційні роботи з метою створення в замку музею. Розкішні королівські будівлі були облагороджені стараннями директора Львівської галереї мистецтв Б.Г. Возницького. Влітку 2004 року в Китайському палаці відкрили експозицію східного мистецтва, стали проводити чайні церемонії і лицарські турніри.
Чи не менше ніж замкові споруди, відвідувачів зацікавлять таємничі камені, які лежать біля входу. Вони покриті різьбленим тайнописом, який датується XIV-XV століттями. Їх привезли з села Новосілки Золочівського району. Кажуть, що камені належали лицарському ордену Тамплієрів, лицарський замок яких знаходився близько Новосілок. Багато таємниць приховано в цьому місці, овіяному історією військових битв і боїв. Зараз Золочівський замок відвідують сотні туристів. Рекомендуємо вам, дорогий читачу, познайомитися з ним на власні очі. Вдалої подорожі.
На першому поверсі Великого палацу в експозиційних залах представлені історія замку, тюремний час, період реставрації, регіон Золочева, а також тут розміщені палацова каплиця Благовіщення, виставковий зал, зали XVII і XVIII століть і королівська скарбниця з реконструкцією корони Данила Галицького. У Великому палаці представлено понад 550 експонатів, у тому числі 122 одиниці живопису, 123 одиниці меблів, зброя, порцеляна, скульптура, килими, речі, знайдені під час реставраційних робіт, мисливські трофеї та інші. У п’яти експозиційних залах Китайського палацу представлено близько 250 творів живопису, графіки, скульптури, предметів декоративно-прикладного мистецтва, а також археологічні експонати, які представляють мистецтво Єгипту, Шумеру, Китаю, Японії, Індії, Індонезії, Туреччини, Персії. Серед експонатів – мумії сокола, фрагменти єгипетських саркофагів, японська графіка другої половини XVIII століття, східні тканини XVII-XVIII століть, полотно львівського художника кінця XVII століття Івана Малиновського «Єрусалим».
Будівництво замку завершили в 1634 році. Це був період, коли у військових кампаніях велика увага приділялася артилерії. Будівництво кам’яних фортець потребувало величезних зусиль і тривало досить довго, а потужні гармати вже були здатні за відносно короткий час зруйнувати будь-які стіни. Тому необхідно було щось змінювати в технологіях фортифікації. В Європі зміни вже відбувалися. Прийшли вони і в Річ Посполиту, в складі якої в той час перебувала велика частина українських земель. Однією з нових технологій стала голландська система будівництва оборонних споруд. Її особливість полягала в тому, що основою зміцнення був величезний земляний вал, який із зовнішнього боку зміцнювався кам’яними брилами і стіною. Усередині такого земляного валу часто будували комунікації і каземати в формі прямокутника, в центрі якого розташовувались житлові споруди, а по кутах – п’ятикутні бастіони, побудовані за тим же принципом. Найчастіше подібне зміцнення зводилося на високому пагорбі і оточувалось ровом. Основною його відмінністю були незначна, порівняно з кам’яними форпостами, руйнація при артобстрілі, швидкий ремонт, зумовлений пластичністю та дешевизною будматеріалу, а також можливість ремонту прямо в ході бойових дій. За цією технологією побудували Золочівський замок. Саме цим пояснюється його погана фотогенічність, адже практично на всіх фотографіях візуально проглядається неестетичний земляний вал, порослий бур’яном.
Тури Львівщиною:

ЗОЛОТА ПІДКОВА ЛЬВІВЩИНИ
Дати туру: 22.03 \ 29.03 \ 05.04 \ 12.04 \ 19.04 \ 26.04 \ 03.05 \ 10.05 \ 17.05 \ 24.05 \ 31.05 \ 07.06 \ 14.06 \ 21.06 \ 28.06 \ 05.07 \ 12.07 \ 19.07 \ 26.07 \ 02.08 \ 09.08 \ 16.08 \ 23.08 \ 30.08 \ 06.09 \ 13.09 \ 20.09 \ 27.09 \ 04.10 …
Олеський, Підгорецький та Золочівський замки
Ціна: 599 грн

ТУСТАНЬ І ВОДОСПАД КАМ’ЯНКА на 1 день
Дати виїздів: щодня
Світ кам’яних фортець, старовинних легенд та дивовижної карпатської природи
650 грн/ос

КАРПАТИ НА 1 ДЕНЬ + СПА
Дати виїздів: 23.03 / 30.03 / 06.04 …
Тустань, Волосянка та СПА за 1 день
Ціна туру: 595 грн

Карпатські новинки за 5 днів (зимовий)
Дати виїздів: 26.03 / 16.04 …
Карпати і Закарпаття за 5 днів
Ціна: 3295 грн

SPA-тур у Карпати + Шампі Ленд
Дати виїздів: 22.03 / 12.04 / 03.05 / 24.05 / 14.06 / 05.07 / 26.07 / 16.08 / 06.09 / 27.09 / 18.10 …
СПА-тур в Карпати на 1 день
Ціна: 495 грн